Spolupráca s Essur ClinicStarnutie je neodvratný a prirodzený proces v živote človeka. Zmeny sú viditeľné najmä na tvári a krku, postupne na dekolte, rukách a ostatných častiach tela. Pleť stráca pružnosť, ochabuje, postupne vznikajú vrásky a pigmentové škvrny. Moderná doba nám ponúka aktívny spoločenský a pracovný život do vysokého veku. Preto sa všetci snažíme oddialiť starnutie a udržať si mladistvú a sviežu pleť čo najdlhšie.
Nezastupiteľné miesto v tejto oblasti má plastická estetická chirurgia, korektívna dermatológia, laserová medicína a používanie kvalitnej kozmetiky. V záujme sprehľadnenia tejto problematiky sme vyspovedali špecialistu v oblasti plastickej a estetickej medicíny MUDr. Milana Očenáša, primára Essur Clinic a odborníčku v oblasti korektívnej dermatológie MUDr. Mariannu Bielikovú, Essur Clinic.


MUDr. Milan Očenáš
Trendy 21. storočia sú v nových účinných technológiách pre prevenciu starnutia a omladenia pleti. Vývoj tzv. anti-aging medicíny v poslednom desaťročí prekonáva výrazný boom. Súčasný vývoj estetickej medicíny reaguje na požiadavku spoločnosti po mladšom, sviežom vzhľade a najmä po bezpečných, overených a účinných metódach omladenia.

Aké procedúry v oblasti omladzovania sú podľa Vás v súčasnosti najúčinnejšie a bez vedľajších účinkov?
Zlatý štandard v omladzovacích procedúrach predstavuje frakčný CO2 laser. Podstatou účinku je pôsobenie laseru v derme (v hĺbke pokožky), kde sa aktivuje výrazná novotvorba kolagénu a elastínu, ktorého tvorba sa vekom znižuje.
Zákrokom sa dosiahne stiahnutie a remodelácia dermy. Tento proces omladenia sa postupne zvyšuje v priebehu ďalších 2 mesiacov po zákroku. Výsledkom je spevnenie kože, úprava jej textúry, vyhladenie vrások, zmenšenie pórov, zjednotenie jej farebných vlastností, odstránenie pigmentácií, začervenaní a žiliek. Po zákroku je viditeľné omladenie pleti a celkovej vizáže tváre. Pozitívne výsledky sú aj pri ošetrení pleti s jazvami po akné.

Ako dlho trvá samotný zákrok na tvári a kedy je možný návrat do pracovného prostredia?
Použitie CO2 laseru spočíva v prerušovanom lúči, kde ostávajú zachované nedotknuté úseky epidermy ( pokožky), čím fakticky "poškodenie" pokožky predstavuje iba cca. 4%. Tým sa výrazne skracuje doba po zákrokovej rekonvalescencie pokožky. Samotné trvanie zákroku záleží od veľkosti miesta, ktoré omladzujeme. Rejuvenizácia tváre CO2 laserom trvá približne dvadsať minút. Po zákroku je pleť červená a tri až štyri dni sa ošetruje krémom pre urýchlenie regenerácie. Mikroskopické chrastičky pretrvávajú asi týždeň a dajú sa prekryť podkladovým krémom a make - upom. Preto nástup do práce je možný po troch až štyroch dňoch po ošetrení.

Koľko krát je potrebné zákrok absolvovať pre dosiahnutie želaných výsledkov?
Podľa stupňa zmien pokožky je optimálne zopakovať procedúru dva až tri krát. Mladšie klientky už po prvej aplikácii zaznamenávajú výrazný efekt. Zásadným benefitom procedúry je postupne sa zvyšujúci a dlhodobý efekt.

Po laserovom resurfacingu odporúčate akú dlhodobú starostlivosť o pleť?
Dva mesiace po procedúre je potrebná zvýšená ochrana pred UV žiarením, pretože opaľovanie v tomto období môže spôsobiť tvorbu nežiaducich pigmentácii. Odporúčam, aby klientky používali vysokoúčinné prípravky s vysokým faktorom ochrany. Na klinike máme odskúšané ochranné krémy značky MATIS PARIS s SPF 50. Odporúčam používať kvalitné ochranné krémy pre všetky typy pleti, všetky vekové kategórie a počas celého roka. Obzvlášť v letnom období ale aj cez zimu na hory. Silné slnečné žiarenie zvyšuje riziko poškodenia pleti, urýchľuje jej starnutie a dehydratáciu a spôsobuje pigmentové škvrny.

Akú starostlivosť pleti odporúčate po laserovom resurfacingu?
Dva mesiace po procedúre je potrebná zvýšená ochrana pred UV žiarením, pretože opaľovanie v tomto období môže spôsobiť tvorbu nežiaducich pigmentácií. Odporúčam, aby klientky používali vysokoúčinné prípravky s vysokým faktorom ochrany. Na klinike máme odskúšané ochranné krémy značky Matis Paris s SPF 50. Odporúčam používať kvalitné ochranné krémy pre všetky typy pleti, všetky vekové kategórie a počas celého roka. Obzvlášť v letnom období, ale aj cez zimu na hory. Silné slnečné žiarenie zvyšuje riziko poškodenia pleti, urýchľuje jej starnutie a dehydratáciu a spôsobuje pigmentové škvrny.
Čo sa týka dlhodobej starostlivosti o pleť, je potrebné začať už v mladom veku a počas života neprestávať, len prispôsobovať kozmetiku stavu pleti a veku. Mnohé dámy si myslia, že používaním kozmetiky zastavia proces starnutia alebo naopak, myslia si, že estetickým zákrokom vyriešia starnutie a nie je potrebná denná kozmetická starostlivosť o pleť. V mladom veku používanie kvalitnej kozmetiky pôsobí prevenčne a spomaľuje starnutie. Vo vyššom veku použitím kombinácie estetickej chirurgie a dennej starostlivosti kozmetikou vhodnou k veku a typu pokožky je možné dosiahnuť zvýšenie a predĺženie efektu omladenia.

Akú konkrétnu líniu kozmetiky Matis odporúčate na základe vlastnej skúsenosti?
Zo značky MATIS ja osobne odporúčam na základe skúsenosti a spätnej väzby našich klientiek dve línie a to Réponse Jeunesse ako účinná prevencia pred starnutím pleti a Réponse Temps, línia vyvinutá pre špecifické potreby zrelej pleti. Avšak táto značka kozmetiky ponúka viac línií a preto nie je problém odporučiť každej dáme tú najvhodnejšiu líniu.

Aké iné metódy omladenia tváre sú podľa Vášho názoru účinné?
Na omladenie výzoru tváre, v zmysle vyhladenia vrások, je veľmi účinná metóda aplikácie botulotoxínu pre dočasné vyradenie činnosti svalu a tým vyrovnanie jemných vrások s prevenciou tvorby nových vrások. Botulotoxínové injekcie sú nenahraditeľnou metódou na vyhľadenie vrások v oblasti vonkajších očných kútikov, tzv. vranej nôžky, vodorovných vrások na čele, vrásky pri koreni nosa, riešenie poklesu ústnych kútikov a vrásky nad hornou perou. Botulotoxínom je možné aj dočasné odstránenie potenia v podpazuší.

Váš názor na bezpečnosť používania botulotoxínu?
Botulotoxín podľa môjho názoru utrpel na svojom renomé vďaka neodbornej mediálnej kampani. Nesprávne, laické je ponímanie jeho toxického účinku. V medicínskej praxi je využívaný už 30 rokov a neboli doposiaľ preukázané žiadne negatívne vplyvy na zdravie človeka. Odborná verejnosť vie, že aj keď ide o jed, jeho účinok je vzhľadom na minimálne množstvo toxínu založený len na zmene prenosu vzruchov v myofibrilách mimických svalov. Tým sa tieto svaly dočasne uvoľnia, výsledkom čoho je vyhladenie vrások. Použitie Botulotoxínu by som určite nezatracoval. Treba však jeho použitie správne indikovať na jednotlivé lokality, správne a odborne aplikovať. Globálne použitie na celej tvári vedie k bezmimickénu až maskovitému výrazu tváre, čo bohužiaľ vidíme často u niektorých mediálne známych osobností showbiznisu. Pokým sa botulotoxín aplikuje správne odstraňuje vrásky a pôsobí ako prevencia vrások tým, že sa vyradí mimika. Dĺžka efektu je individuálna, v priemere 6 mesiacov, po tomto období postupne začínajú mimické svaly znova pracovať.

Nie sú v poslednej dobe obľúbenejšie výplne kyselinou hyalurónovou?
Použitie výplní je hlavne určené na iný účel ako botulotoxínové injekcie. Výplne vo všeobecnosti odstraňujú vrásky, ktoré sú už zafixované v hlbších vrstvách pokožky a sú viditeľné aj v kľude. V tejto súvislosti treba podčiarknuť preventívny význam botulotoxínu. Ak sa zavčasu zachytí sklon k tvorbe fixovaných vrások aplikáciou botulotoxínu, vystačíme len s jeho pravidelnou aplikáciou. Ak sa tento moment premešká, treba použiť kombináciou botox a výplň existujúcich vrások. Preto argument že mne ešte netreba botulotoxín je omylom nevedomosti o prevencii vrások.

Ako dlho trvá efekt vyhladenia vrások aplikáciou kyseliny hyalurónovej?
Je niekoľko typov výplňových materiálov a dĺžka trvania účinku je závislá od ich kvality. Zvyčajne je to u menej trvácnejších cca 6 mesiacov a u kvalitnejších cca 18 mesiacov.

Navštevujú vašu kliniku za účelom omladenia pleti aj muži?
Na Slovensku je použitie spomínaných techník zatiaľ obľúbenejšie u žien, čo je prirodzený jav. Avšak našu kliniku stále častejšie navštevujú aj muži v rôznych vekových kategóriách a nie len pre omladenie pleti a vyhladenie vrások. Myslím si, že prišla doba kedy aj muži chcú vyzerať dlhšie mladší, udržiavaní čo podporuje ich úspechy v práci a súkromí. Muži sa stále viac o seba viac starajú a používajú aj kvalitnú kozmetiku.

Záverom môžete zhrnúť odporúčanie zákrokov pre omladenie pleti a odstránenie vrások?
Pre omladenie pleti a jej udržiavanie v kondícii odporúčam zákrok CO2 laserom. Dôležitá je však kvalita laseru, jeho bezpečnosť, možnosti nastavenia a odbornosť lekára, ktorý výkon realizuje. V problematike prevencie a vyhladzovania vrások odporúčam botulotoxínové injekcie. Pre už vzniknuté vrásky a ich vyhladenie je vhodná aplikácia fillerov . Výborné výsledky môžeme dosiahnúť práve kombináciou týchto metód.

Na názor o dlhodobú starostlivosť pleti sme sa opýtali korektívnej dermatologičky MUDr. Marianny Bielikovej

Pre dlhodobú starostlivosť odporúčam používanie kvalitnej a cielene vybranej kozmetiky, ktorá zabraňuje predčasnému starnutiu, dehydratácii a chráni pokožku pred pôsobením nežiadúcich vplyvov prostredia.
Aplikácia kvalitných ochranných krémov účelne obmedzuje expozíciu zhoršujúceho sa nežiaduceho UV žiarenia, ktoré spôsobuje predčasné starnutie pokožky, tvorbu nežiadúcich pigmnentácii a v horšom prípade až vznik zhubných ochorení kože.

Prečo ste sa rozhodli odporúčať túto kozmetiku?
Kozmetické prípravky značky Matis Paris pokladám za vhodného pomocníka pri dlhodobom udržiavaní pleti. Presvedčila ma ich bezpečnosť, kvalita, ale aj vysoký štandard pre znášanlivosť s pleťou. MATIS ponúka až 11 línií prípravkov starostlivosti o pleť tváre, pokožku tela, špeciálne prípravky určené mužom a rovnako prípravky na ochranu pred slnkom. Páči sa mi, že MATIS dokáže vyhovieť potrebám a požiadavkám pleti akéhokoľvek typu a každého veku. Na našej klinike estetickej chirurgie a korektívnej dermatológie odporúčame jednotlivé línie kozmetiky Matis na základe posúdenia pleti klientky. Je to ideálny spôsob ako spojiť estetickú chirurgiu, laserovú medicínu a korektívnu dermatológiu s dennou starostlivosťou o pleť pre udržanie mladistvého vzhľadu.

www.essurclinic.sk

Pripravujeme (pred letom – príprava na dovolenkú sezónu):
• Laserom asistovaná liposukcia (správna starostlivosť o telo – kozmetika)
• Laserové odstránenie pigmentových škvŕn a žiliek, laserová depilácia (používanie solárnej rady ako prevencia a ochrana pokožky, používanie "bieliacej" kozmetiky)

Logo